رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله : مَن ماتَ على شيءٍ بَعثَهُ اللّه ُ علَيهِ پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس با هر چيزى [از اعمال و صفات ]بميرد، خداوند او را با همان برمى انگيزد

 احمد بن ابي رَوْح دينوري، از عالمان بزرگوار سده سوم و چهارم دينور است. اطلاع چنداني از شرح حال زندگي وي در دست نيست. و همين مقدار مشخص است كه در زمان حيات امام حسن عسكري7 و در عصر غيبت صغري مي زيسته است و مورد عنایت حضرت ولی عصر عجل الله فرجه، و ميان مردم دينور، به تقوا و امانت داري مشهور بوده است. او سفرهايي علمی و زیارتی به بلاد اسلامي به ويژه شهرهاي عراق داشته است.

آنچه سبب شده است كه نام وي در بسیاری از منابع رجالي و حديثي بيايد، جريان رساندن اموال برخی از شیعیان به ویژه رساندن اموال بانويي از اهالي دينور، به دست امام عصر عجل الله فرجه و افتخار گرفتن توقيع[1] از سوی آن حضرت مي باشد. در اینجا شایسته است به بیان دو سفر از سفرهای وی پرداخته شود:

ادامه مطلب...
 

 

ناصر بهرامی كرمانشاهی

در جهان هستی انسان‏هایی وجود داشته و دارند که سبب فرهنگ سازی در جوامع شده‏اند. تمدن و فرهنگ را نباید در عمران و آبادی مادی و آثار باستانی خلاصه کرد. انسان‏هایی هستند که با علم و عمل، بنیۀ معنوی و اخلاقی جامعۀ بشری را تقویت کرده، سبب بیرون رفت از معضلات زندگی ماشینی شده و می‏شوند. در طول تاریخ، عالمان و صالحان بزرگی در اقصی نقاط جهان وجود داشته‏اند که پناهگاه معنوی و اخلاقی انسان‏ها بوده‏اند. انصافاً رنج‏ها و سختی‏های فراوانی متحمل شده‏اند تا افراد جامعه را به سوی کمال الهی هدایت کنند. این عالمان با علم و عمل، فرهنگ و تمدن هر دیار را سامان داده‏اند.

 

بی تردید عالمی که عمل نداشته باشد، مانند پرنده‏ای است که یک بال نداشته باشد. بسیار روشن است که چنین پرنده‏ای قادر به پرواز نیست. عالمی که فاقد عمل باشد، علمش در راه کسب درآمد و جاه طلبی مصرف می‏شود، لذا باید به دنبال عالمان ربانی که علم را با عمل درآمیخته‏اند رفت و آنان را مورد تکریم قرار داد، چنانکه از عالمان با عمل در ملکوت آسمان‏ها با عظمت یاد می‏شود.

ادامه مطلب...