رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله : مَن ماتَ على شيءٍ بَعثَهُ اللّه ُ علَيهِ پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس با هر چيزى [از اعمال و صفات ]بميرد، خداوند او را با همان برمى انگيزد

در ساعت ۱۲ و ۱۵ دقيقه ظهر 23 مهر سال 1361 شهيد اشرفي اصفهاني در كسوت امام جمعه كرمانشاه در سنگر نماز جمعه مسجد جامع اين شهر و در محراب نماز به دست منافقين كوردل به شهادت رسيد و نام پرافتخار چهارمين شهيد محراب را براي هميشه در تقويم جهان اسلام به نام خويش ثبت كرد.

اين شهيد بزرگوار در سال ۱۳۲۳ هجري قمري در يك خانواده روحاني در خميني شهر متولد شد. وي فرزند مرحوم حجت الاسلام ميرزا اسدا... بود و جد اعلاي ايشان از علماي بزرگ جبل عامل بود كه پس از دوران كودكي براي تحصيل علوم ديني رهسپار اصفهان شد. شهيد اشرفي اصفهاني ۳۵ سال در حوزه هاي علميه قم و اصفهان به كسب علوم ديني اهتمام ورزيد، و در اين مدت ضمن كسب علم و دانش به درجه اجتهاد رسيد و همواره مورد توجه خاص اساتيد بزرگ و علما بود. مرحوم آيت ا... بروجردي، و مرحوم آيت ا... حاج سيد محمدتقي خوانساري به ايشان عنايت خاصي داشتند، بطوري كه هر وقت به اصفهان مي رفت و سپس به قم مراجعت مي كرد، اين دو بزرگوار و همچنين ديگر علما از وي ديدن مي كردند. با آغاز جنگ تحميلي و بسيج همه جانبه مردم و قواي مسلح براي حضور در جبهه و پشتيباني جبهه هاي جنگ، آيت ا... اشرفي با مهم توصيف كردن مساله جنگ تحميلي،در مدت ۲۵ ماه در تمام خطبه هاي نماز جمعه و مصاحبه ها و پيام هاي خود به حضور مردم در جبهه ها تاكيد مي ورزيد. شهيد محراب مرتب با حضور در جبهه ها به ديدار رزمندگان مي شتافت و مقيد بود كه براي آنان سخنراني، و با يكايك آنها مصافحه و با آنان به گفت و گو مي نشست و مي فرمود: وقتي به جبهه مي روم تا مدتي روحيه ام قوي مي شود.